خروج چگونه اتفاق می افتد؟

شاید این موقعیت برای شما هم اتفاق افتاده باشد. ناگهان، همه چیز از دسترس شما خارج شده و از مسیر خارج شده اید. در این مواقع چه میکنید؟ آیا شما موقعیت ها را رها میکنید و به آن بی توجهی می کنید؟ مطمئنا این کار را نمی کنید و سعی می کنید به مسیر اصلی برگردید.

مراحل

هر چیزی اصول و قوانین خودش را دارد و ما باید هر چیزی را طبق اصول خود انجام دهیم. بازگشت و یا به عبارتی توبه ۵ مرحله اساسی دارد که با هم به تحلیل آنها می پردازیم. این مراحل را به دقت و به ترتیب باید انجام دهیم.

۱-استغفار

استغفار یعنی با حالت زبانی به خود بگوییم که کار اشتباهی انجام داده ایم و باید آن را جبران کنیم. زمانی که مسیر اشتباهی انجام می دهیم و یا گناهی مرتکب می شویم، احساس گناه به سراغ ما می آید. البته ما باید از این احساس گناه به خوبی استفاده کنیم. اگر آن را رها کنیم به شرم دائمی و اضطراب و یا افسردگی تبدیل می شود. در این مواقع باید مواظب باشیم با خود زیاد بد رفتاری نکنیم و خود را بیش از حد سرزنش نکنیم.

۲-ندامت و پشیمانی

مرحله بعدی یک حالت ذهنی به نام ندامت است. این اتفاق زمانی در ما رخ می دهد که ما متوجه اشتباه خود باشیم. اگر ما کارهای اشتباه خود را درست بپنداریم، هیچ گاه نمیتوانیم پشیمان شویم و از آن احساس بدی نخواهیم داشت. در واقع نفس لوامه در این مرحله کار خود را انجام میدهد. وقتی ما از کار خود پشیمان شده باشیم مرحله دوم را به خوبی انجام داده ایم.

۳-ترک گناه

ترک گناه فقط به یک شیوه اتفاق می افتد. اگر آن عمل در ذهن ما رنج آور باشد. زمانی که گناه و اشتباه در ذهن ما به شکل یک لذت ثبت شده باشد، ترک گناه غیر ممکن است. اراده در برابر ناخودآگاه هیچ قدرتی ندارد. اگر در ناخودآگاه ما کاری لذت بخش باشد، ترک آن تقریبا غیر ممکن است. در اینجا اهرم رنج و لذت به کمک ما می آید.

۴-تصمیم بر ترک در آینده

حالا که این قدرت را به دست آورده ایم تا عمل بد خود را ترک کنیم، باید آن را در آینده هم ترک کنیم. یعنی پرهیز باید مداوم باشد نه مقطعی. فرض کنید که شما میخواهید سیگار را ترک کنید. باید طوری آن را ترک کنید که در آینده آن را دیگر مصرف نکنید وگرنه ترک شما بی فایده است.

۵-جبران گذشته

جبران گذشته به معنی این است که تلاش کنیم تمام چیز هایی که به گناه مربوط میشود را کنار بگذاریم. اگر خسارتی به ما یا دیگران وارد شده است آن را جبران کنیم. ما باید از سه چیز دوری کنیم: (۱-توپ بازی _ ۲-زمین بازی _ ۳-هم بازی ) این موضوع یعنی هر چیزی که ما را به یاد اشتباه می اندازد و ما را وسوسه میکند باید از زندگی حذف کنیم. این کار به ما کمک میکند که پس از مدتی آن را فراموش کنیم.

نتیجه گیری

شاید برگشت بسیار انرژی از شما بگیرد ولی امکان پذیر است. شما به محض اینکه تصمیم بگیرید برگردید و به مسیر درست پا بگذارید، اولین قدم خود را برداشته اید. اصلا به این دقت نکنید که چقدر از مسیر اصلی دور شده اید. به محض برگشتن اولین قدم خود را برداشته اید.

مقالات پیشنهادی ما برای شما