به نام خدا

مسیر موفقیت مسیر پر پیچ و خم و هیجان انگیزی است. در حین این که شکست ها و تجربیات زیادی کسب میکنید، بسیاری از موفقیت ها را نیز به دست می آورید. این مسیر بسیار زیبا و منحصر به فرد است. برای هر فردی یک جاده و یک مسیر انحصاری در نظر گرفته شده است. یک مسیر شگفت انگیز. سالها پیش که من با مسیر خودم آشنا شدم، حس میکردم که هیچ جاده ای به زیبایی این جاده نیست. آنقدر زیبا و دلنشین بود که گاهی یادم میرفت زندگی سختی هایی هم دارد.

سوال بیشتر ما از این مسیر این است که شروع این مسیر از کجاست؟ آیا باید سن خاصی داشته باشم؟ باید در خانواده خاصی بزرگ شده باشم؟ آیا باید کاری خارق العاده انجام دهم؟ این سوالات در ذهن تمامی ما جریان دارد و هر روز به آنها فکر میکنیم. شاید سوال شما این باشد که مسیر موفقیت من از کجا شروع میشود. در این جا میخواهیم به این مسئله به صورت کاملا حرفه ای بپردازیم و آن را بررسی کنیم.

مسیر من چیست؟

شاید سوال باشد که مسیر من چیست و من باید در چه مسیری قدم بگذارم. مسیر هر شخصی نسبت به شخص دیگر متفاوت است. شاید یک نفر قرار است یک دکتر بشود و دیگری یک مهندس و یا شاید یک بازیگر و یا … . این که چه مسیری مناسب ماست باید متوجه شویم که چه استعداد ها و توانایی هایی داریم. استعداد و توانایی مانند دو چرخ میمانند که مسیر را برای ما هموار تر و بهتر میکنند.

استعداد چیست؟

این سوال به قدری مهم است که میتواند آینده شما را برای همیشه متحول کند. استعداد یعنی کاری که آن را یاد نگرفته ایم ولی میتوانیم آن را به راحتی انجام دهیم. من دوستی داشتم که اصلا در کلاس فن بیان شرکت نکرده بود، ولی خیلی زیبا و تاثیر گذار صحبت میکرد. شاید شما بتوانید خوب بخوانید، یا مسائل ریاضی را به آسانی و با یکبار آموختن حل کنید. این همان استعداد شماست.

توانایی چیست؟

به مجموعه ای از کارهایی که ما آن را یاد گرفته ایم و انجام میدهیم توانایی میگویند. توانایی های ما حتما نباید مورد علاقه ما باشند. با یک مثال توضیح میدهم. گالیله اولین کسی بود که تصویر ماه را نقاشی کرد. اگر با تلسکوپ گالیله به ماه نگاه کنیم متوجه میشویم که آنچنان هم تصویر واضح و خوبی به ما نشان نمیدهد. چیزی که باعث شد تصویر به این زیبایی توسط گالیله کشیده شود، تبحر او در نقاشی بود. چیزی که به کار او اصلا ربطی نداشت. گاهی کارهایی که ما فراگرفته ایم هیچ ربطی به استعداد ما ندارد ولی به ما سرعت کافی برای حرکت میدهند.

مسیر از کجا شروع میشود؟

زمانی که شما تصمیم به شروع حرکت میگیرید، مسیر شروع میشود. یعنی اگر همین الآن تصمیم بگیرید که شروع کنید، مسیر برای شما آغز میشود. اگر تصمیم گرفته اید و هیچ اتفاقی نیفتاده نگران نباشید. مسیر شما ناگهان سرسبز میشود و شما دستاورد ها را یکی پس از دیگری خواهید دید.

گر مرد رهی میان خون باید رفت وز پای فتاده سر نگون باید رفت

تو پای به راه در نِه و هیچ مپرس خودِ راه بگویَدَت که چون باید رفت عطار

عطار با سخن شیرین خود به ما میگوید که مسیر خودش ما را به سمت درست هدایت میکند. تنها کاری که ما باید انجام دهیم این است که پا در مسیر بگذاریم. در مسیر رفتن یعنی اعتماد به خداوند که در مسیر موفقیت ما را هدایت خواهد کرد. خداوند در قرآن قسم خورده که همیشه ما را هدایت میکند.

إِنَّ عَلَیْنَا لَلْهُدَىٰ ( و بر ماست که خلق را هداست کنیم ) آیه ۱۲ سوره لیل

خداوند به زیبایی به ما بیان میکند که من شما را همواره هدایت میکنم. چرا ما از پا در مسیر گذاشتن میترسیم؟ چون فکر میکنیم که شاید مسیر را اشتباه برویم و عمر ما تباه شود. این ترس ما را به کل از مسیر دور نگه میدارد. از ترس اینکه مبادا مسیر ما اشتباه باشد هیچگاه پا در مسیر نمیگذاریم.

زمان چیست؟

اگر تا به حال زمان را با تفکیک گذشته، حال و آینده شنیده اید مطمئنا این مطلب به درد شما میخورد. ما مدام نگران گذشته، حال و آینده خود هستیم. به همین خاطر هیچگاه بعد عمق زمان را درک نمیکنیم. عمق زمان چیست که اینقدر مهم است؟ عمق زمان یعنی میزان عمیق شدن ما در کاری که میخواهیم انجام دهیم. اگر ما مدام به گذر زمان توجه داشته باشیم، نمیتوانیم یک کار عمیق انجام دهیم. همین حالا به مولانا فکر کنید. آیا خلق این ۵۰۰۰۰ بیت شعر زمان زیادی نمیخواهد؟ پس چگونه توانسته در این مقدار عمر کم این مقدار آگاهی را به جای بگذارد؟ مطمئنا عمق در زمان.

حالا چه کنم؟

ابتدا یک تصمیم جدی نیاز است. آیا میخواهید واقعا موفق شوید؟ میتوانید هر بهایی را در این مسیر بپردازید؟ اگر میتوانید این بها را بپردازید کار شما شروع شده است. به شما تبریک میگویم. شما در مسیر هستید. برای اینکه بتوانید به مسیر خود با قدرت ادامه دهید باید خودتان هم قدرتمند شوید.

در ادامه پیشنهاد میکنم که در قسمت فهرست اصلی به بخش سوال دارم مراجعه نمایید و تمامی قسمت های آن را مطالعه نمایید.

۱- چگونه در مسیر بمانم؟ ۲-در صورت خارج شدن چگونه برگردم؟ ۳-سوالات در مورد استاد